MINERÁLNÍ MAKE-UP – NA CESTĚ K IDEÁLU!

MINERÁLNÍ MAKE-UP – NA CESTĚ K IDEÁLU!

Revoluce ve světě kosmetiky! Objev století! Všelék pro lidi s citlivou nebo problematickou pletí!

Tyto slogany lze často nalézt v článcích časopisů o kráse. Minerální make-up se objevil jako blesk z čistého nebe, ale jak to ve skutečnosti je?! Co je pravda a co mýtus?!

Vše, co dnes považujeme za nové, již vlastně bylo objeveno v minulosti. Minerální make-up se skládá z minerálních anorganických pigmentů a stopových prvků. Jeho složky jsou čistě přírodního původu a můžete si ho tedy dát na kůži absolutně bez obav. Obrození minerální kosmetiky není know-how ani v oblasti kosmetiky, ani módy, ani kinematografii. Minerály rozdrcené na prášek začaly být používány před tisíci lety a sloužily jako předchůdci make- upu.  Ten se pak v průběhu vývoje lidstva stal nedílnou součástí našich životů, a to nejen díky jeho úctyhodné historii, ale také například proto, že všechny ženy na celé planetě dokázal povýšit na královny krásy.

Před více než dvěma tisíci lety řekl římský básník Titus Maccius Plautus: „Žena bez laku je jako jídlo bez soli …“.

Historici tvrdí, že kosmetika se objevila již na úsvitu lidstva. V dávných dobách nebyla považována za luxus, ale byla brána spíše jako nutnost. Její úlohou bylo například chránit proti kožním chorobám či střežit před zlými duchy. V neposlední řadě bývala také využívána v různých rituálech. A jak se vlastně vyvíjel make-up a jaké změny jej ovlivnily do podoby, v jaké ho známe dnes?

EgyptVe starověkém Egyptě byl make-up povýšen až na božský kult. Urození lidé, muži i ženy, měli těla potřísněná kadidly, nosili velkolepé paruky, na oči si malovali tmavé linky a víčka potahovali směsí zelené mědi a olověné rudy, hnědý prášek z červené hlíny sloužil jako předchůdce dnešní tvářenky a místo rtěnky zaujímala tónovaná směs okru a tuku.

 

GreeceVe starověkém Řecku byla za kult považována bledá barva pleti a vlasů. Lidé si natírali obličej na bílo a aplikovali si tmavé linky pomocí grafitové tuhy. Zjednodušeně řečeno, hlavními prostředky pro péči o pleť a vlasy byl v tomto období med a olivový olej.

 

RomeVe starém Římě se péče o tělo skládala ze složek jako je křída a oxid železa. Široce používané byly také masti, masky a aromatické oleje. Typické make-upové prvky, které se v této době objevovaly, byly růžové tváře, obočí malované směsí sazí a včelího vosku, vlasy vybělené pomocí masek vyrobených z kozího mléka a bukového popela.

 

ChinaVe starověké Číně si ženy velice často zesvětlovaly obličej do bíla a na tváře si aplikovaly červené ruměnce. Nehty si zdobily zlatým nebo stříbrným nátěrem, který připravovaly z včelího vosku, vaječných bílků a želatiny. Obočí zvýrazňovaly černým inkoustem a rty malovaly zářivými rtěnkami.

 

IndiaVe starověké Indii hrála kosmetika velmi důležitou roli. Bylo to především proto, že podle make-upu lidé rozeznávali kasty a náboženskou příslušnost ostatních. Muži a ženy si malovali oči a obočí antimonovým práškem (antimonovou černí) a mezi obočím nosili typickou tečku, tzv. „tilak“ a „bindi“. Zvláštní pozornost byla věnována vůním, přičemž ostré vůně měly zahánět zlé duchy.

 

RussVe starověkém Rusku byly k péči o pleť a vlasy využívány produkty, které byly zrovna po ruce a k dispozici. Pro bělení pleti to byly produkty jako například mléko, jogurty či zakysaná smetana. K péči o obličej, krk a ruce používaly ženy odvary z bylin, zeleniny a ovocných šťáv.

 

Middle AgesVe středověku byla velice ceněná bledá kůže. Byla dokonce znamením urozeného původu a nepřekvapí tak často naprostá absence make-upu na tváři tehdejších žen. Kromě toho církev považovala používání kosmetiky za hřích a pachatele nechávala sledovat.

 

RenaissanceV dobách renesance byla v módě červená tvářenka a rtěnka. K takovým účelům byl používán rýžový prášek. Parádnice si také jako ozdobu na tvář nalepovaly sametové mušky, aby zamaskovaly akné. Typickým účesem této doby byly vlasy vyčesané do vysokých drdolů, které ženám dávaly vzezření panenek. Kosmetiku vyráběli především lékárníci.

 

MarleneNa počátku 20. století se již začala objevovat řasenka v krabičkách, která se skládala z vazelíny a pudru z dřevěného uhlí. Byly objeveny také kleštičky na řasy, které se staly velmi populárním vynálezem. Ženy začaly používat lesky na rty a k dispozici měly také nové odstíny rtěnek. Objevil se dokonce první barevný lak na nehty. Rozvoj vědy v tomto období poznamenal také kosmetický průmysl. Kosmetika přestala být přírodní a začala tak mít nepříznivý vliv na stav pokožky.

 

Mineral makeupHledání nových chemických vzorců pro kosmetický průmysl však vedlo paradoxně k vývoji přírodních produktů bez chemikálií a toxických složek. První základní minerální make-up byl vytvořen v roce 1980 ve Spojených státech amerických. Používání minerálních kosmetických přípravků má nesporné výhody v péči o pleť. Díky tomu, že minerální make-up neobsahuje žádné chemické nebo toxické látky, jeho oblíbenost neustále roste.

 

S pozdravem,

Nataliia Symonova

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.