SLOŽENÍ MINERÁLNÍ KOSMETIKY

SLOŽENÍ MINERÁLNÍ KOSMETIKY

Minerální kosmetika se vyrábí pouze z přírodních minerálů. V jejím složení nenajdeme žádné umělé látky, jako jsou alkohol sulfáty, barviva, parabeny, silikony, mastek, parfémy ani konzervační látky. Minerální make-up je zdravotně nezávadný, tudíž je naprosto bezpečný. Má také antiseptické vlastnosti a je hypoalergenní, je tedy vhodný pro osoby se smíšenou a citlivou pokožkou. Minerální výrobky ideálně splynou s kůží, neucpávají póry a dokonale maskují jakékoli nedostatky pleti. Dekorativní minerální kosmetiku je možné používat i po peelingu, jelikož zklidňuje pokožku. Veškeré složky výrobku jsou vždy uvedené na jeho obalu. Zde jsou ty hlavní: oxid zinečnatý, oxid železitý, oxid titaničitý, sericit, nitrid boru, hedvábný prášek, práškové drahokamy a polodrahokamy a další.
Pojďme si je podrobněji představit.

Oxid zinečnatý má bílý pigment, antiseptické vlastnosti a vysušuje. Je přirozeným (minerálním) filtrem. Slouží k ochraně pokožky před slunečním zářením (SPF 15). Jelikož má bílou barvu, v kombinaci s jinými pigmenty vytváří obrovskou paletu různých barev. Poskytuje vysokou trvanlivost  make-upu, má antimikrobiální vlastnosti, dokonale odráží světlo a sluneční paprsky. Často se používá v krémech na ochranu proti bakteriím.

Oxid železitý má přírodní pigment, který vytváří pestrou paletu barev od žluté, červené a hnědé až po černou.

Oxid titaničitý má přírodní bílý pigment a filtr proti UV záření. Nezpůsobuje podráždění a alergické reakce. Dává pokožce zdravou barvu a je protizánětlivý.

Sericit je odrůda bílé slídy, minerální báze kosmetiky. Při aplikaci na kůži odráží světlo a funguje tak jako zrcadlo, čímž snižuje viditelnost vrásek a pórů; zmatňuje kůži a snižuje lesk, ale zároveň neucpává póry.

Nitrid boru je prášek dodávající pleti třpytivé efekty. Kryje její nedokonalosti a jemné vrásky, hrubou kůži a absorbuje kožní maz. Zanechává pokožku sametovou, což jí umožňuje dýchat.

Hedvábný pudr je prášek, který se získává ze zámotků hedvábí a obsahuje 18 druhů aminokyselin. Aminokyseliny mají hydratační účinky, díky nimž je pleť hladká a pružná, bez pocitu stahování, vyhlazují jemné linky a vytváří pocit hebkosti. Hedvábný pudr má antibakteriální vlastnosti, poskytuje hedvábný film, vizuálně vyhlazuje pleťové nepravidelnosti a zmatňuje pokožku po dlouhou dobu. Průhledná struktura prášku odráží ultrafialové záření.

Práškové drahokamy a polodrahokamy:

  • ametyst, citrín, turmalín a akvamarín zklidňují pokožku, přispívají ke zlepšení cirkulace krve a zlepšují pleť, která pak vypadá přirozeněji.
  • malachit a rodochrozitem chrání pleť před volnými radikály.
  • hematit tónuje kůži a vyhlazuje ji.
  • křemen odstraňuje přebytečný maz, čímž zmatňuje kůži.
  • slída (hlinitokřemičitany) změkčuje pokožku a zanechává ji hedvábně matnou, maskuje vrásky.
  • diamantový prášek dodává pleti lesk a zabraňuje stárnutí kůže.

Ultramarín, oxid chrómu, indigo, uhlík obsahují přírodní anorganické pigmenty.

Oxid chrómu dodává kosmetice zelené odstíny; uhlík má odstíny modré, růžové a fialové; indigo má odstíny tmavě modré barvy; ultramarín má odstíny modré, zelené, fialové. Všechny tyto minerály jsou z přírodních zdrojů a různých typů jílu.

Perleť obsahuje minerální pigmenty různých barev. Dodává minerálním výrobkům zářivě perleťovou barvu. V závislosti na velikosti částic má buď hladký perleťový lesk, nebo saténový efekt.

 

S pozdravem,

Nataliia Symonova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.